رونمایی از کتاب هنر اوج گیری

برای یک صبح اردیبهشتی، هوا بیش از اندازه گرم بود. وقتی ماشین به کوچه‌ای درختی پیچید و مقابل سالن سجادیه ایستاد، چند پسر نوجوان را دیدیم که همه یک‌شکل لباس پوشیده بودند و منظم و خبردار دو طرف فرشی قرمز ایستاده بودند. آنها تشریفات مراسم رونمایی کتاب «هنر اوج‌گیری» نوشته دکتر سعید سعادت بودند.

 

آقای دکتر سعادت از ماشین پیاده شد و کمی جلو رفت. به پسرها نگاه کرد. این پسرها شاگردان مدرسه‌ای بودند که دکتر چند سال پیش آن را به‌عنوان خیر مدرسه‌ساز ساخته بود. وقتی به این پسرها نگاه می‌کرد، می‌شد برق خشنودی و هیجان را در چهره‌اش دید.

 

سالن پر بود از دانش‌آموزان و دانشجویان و معلمان و افراد مختلفی که هر کدام به‌نحوی دکتر را می‌شناختند و آمده بودند ببینند این بار دکتر سعید سعادت ، کارآفرین برتر کشور ، مؤسس و مدیرعامل مجتمع فنی تهران که کتاب‌هایی با تیراژ میلیونی نوشته است و مجموعه‌ای در زمینه مهارت‌آموزی و پیشرو را با هفتادوپنج مرکز در سراسر کشور تأسیس کرده است، بعد از پانزده سال وقفه در نوشتن کتاب، این بار با چه ایده و حرف جدیدی به میدان آمده است.

 

مجری مراسم، داشت بخشی از شرح احوال دکتر سعادت را می‌خواند که در آن به زمان نوجوانی دکتر و جایزه‌ای که به‌خاطر نمرات بیست کارنامه‌اش گرفته بود اشاره می‌شد. وصف شعف از دستمزد زحمتی که کشیده بود. این سطرها که خوانده می‌شد، به این فکر می‌کردم که با وجود زمان اندکی که از آشنایی من با دکتر سعادت می‌گذرد، چه خوب می‌دانم معنی این حرف‌ها چیست. بهترین تعریف برای دکتر نه مدیر بلکه رهبری است که قدرتی جادویی در انگیزه‌بخشی دارد. او نیروها و پتانسیل‌ها را می‌شناسد، دلش برای مملکتش و جوانان بااستعداد و نجیب آن می‌تپد و با وجود همه کارهایی که کرده است، بازنشستگی و خستگی نمی‌شناسد. با این حال هرگاه از او خواسته‌اند زندگی‌نامه‌اش را بنویسد، دکتر گفته است: «روش موفقیت من شاید به درد کس دیگری نخورد. راه موفقیت هر کس با دیگری فرق دارد. هر کس باید روشش را خودش پیدا کند.» و این باور دکتر مرا بسیار متأثر کرد، آن هم در فضایی که همه مدیران و سخنرانان حوزه مدیریت ادعا دارند شاه‌کلید موفقیت را کشف کرده‌اند و می‌توانند آن را به هر قفلی بزنند.

 

اما دکتر دو سال پیش تصمیم گرفت در راستای دغدغه شخصی‌اش که توسعه توانمندی‌های فردی است،‌ کتابی بنویسد به‌عنوان «هنر اوج‌گیری، برنامه‌ریزی استراتژیک توسعه توانمندی‌های شخصی» و در این کتاب آنچه را که فرد لازم است بداند تا مسسیر موفقیت خودش را ترسیم کند بیاورد؛ کتابی که علاوه بر مباحث نظری، پر است از حکایت‌های جذاب، تست‌های تشخیصی، سخنان ارزشمند بزرگان و افراد موفق و ابزارهای تحلیلی نوین در این حوزه، کتابی که به گفته ناشر آن یعنی نشر دیباگران، در همان روزهای آغاز عرضه آن در نمایشگاه کتاب ۹۷ خاطره فروش میلیونی کتاب MS DOSدکتر سعادت را زنده کرده است، کتابی که قرار است عوایدش خرج کمک به شکوفایی جوانان بااستعداد و محروم شود، کتابی که در آن جلسه قرار بود با حضور رئیس ناحیه دو آموزش و پرورش بهارستان و پروفسور محمود ساعتچی، پدر علم بهره‌وری رونمایی شود.

 

بعد از خوشآمدگویی آقای بنار رئیس ناحیه دو آموزش و پرورش شهرستان بهارستان، پروفسور ساعتچی سخنرانی خود را آغاز کرد. مردی فرهیخته که بیش از سی جلد کتاب تألیف، گردآوری و ترجمه کرده و ظرف ۲۲ سال با ۲۵ هزار مدیر کار کرده و ۱۴۵۰ کارگاه آموزشی و ۹ هزار کارگروه برگزار کرده بود و نظریه‌ بهره‌وری سازمانی وی به عنوان تنها نظریه موجود در این حوزه شناخته شده بود.
پروفسور ساعتچی می‌گفت کتاب دکتر سعادت را که ‌دیدم تحریک شدم به روشی که او کتاب نوشته است بنویسم. منظورش روش تعاملی و متنوع کتاب دکتر سعادت بود که خواننده را خسته نمی‌کند و حس می‌کند کتاب تنها برای او نوشته شده است.

 

بعد از سخنرانی پروفسور ساعتچی، دکتر سعادت با شور و هیجان همیشگی خود روی سن رفت و با تسلط و حرارت و بیشتر خطاب به دانش‌آموزان و پیش‌آهنگان هنرستان، از روش برنامه‌ریزی استراتژیک صحبت کرد. او گفت «هنر ذهنیتی است که فرد آن را به عینیت تبدیل می‌کند و هنر اوج‌گیری شیوه تحقق ایده‌های شما برای خوشبختی است.» دکتر سعادت تأکید کرد که شعر مولوی که «هر کسی را بهر کاری ساخته‌اند مهر آن را در دلش انداختند» استراتژی بسیار مهمی است که بدون توجه به آن هیچ کس در زندگی به موفقیت نمی‌رسد.

 

فرصت نبود که دکتر به تفصیل در مورد فصل‌های کتاب و روش خودش صحبت کند ولی تا جایی که می‌شد تلاش کرد اهمیت خواندن این کتاب را به‌خصوص برای جوانان توضیح دهد. او می‌گفت: «این کتاب را باید در کشوی میز خود داشته باشید و همیشه به آن رجوع کنید تا بتوانید مدام تصمیمات، انگیزه‌ها و برنامه‌ریزی خود را بازنگری و اصلاح کنید.

 

بعد از اینکه صحبت‌های دکترسعادت تمام شد، با حضور بزرگانی که در جلسه حاضر بودند از شاگردان هنرستان تقدیر شد. در میان آنها یک جوان بود که قهرمان تکواندوی جهان بود و چند رتبه برتر کنکور سراسری و چند جوان خلاق که در جشنواره خوارزمی رتبه کسب کرده بودند. این چهره‌های شاداب و جوان و نجیب، واقعاً مایه مباهات بودند. اینها کسانی بودند که قرار بود بیشترین بهره را از کتاب هنر اوج‌گیری دکتر سعادت ببرند و در همین ابتدای مسیر زندگی، روشی برای خود بیابند که به قول دکتر «با ارزش‌ها و استعدادهای آنها همسو باشد.

 

شایان ذکر است رییس ، معاونین، مدیران و مسئولین آموزش و پرورش منطقه 2 بهارستان اعضای شورای شهر بهارستان و ورامین-مدیرعامل و مدیران شهرک صنعتی نسیم شهر،انمن های اولیاء و مربیان و مدیران برخی از کارخانجات و همچنین دانش آموزان از میهمانان این مراسم بودند.