چگونه طراح زیورآلات شوید؟

مسیر خود را برای تبدیل شدن به یک طراح جواهرات انتخاب کنید

 راه های مختلفی وجود دارد که شما می توانید به یک طراح حرفه ای و ماهر جواهرات و زیورآلات تبدیل شوید. اولین قذن این است که تصمیم بگیرید در چه زمینه ایی می خواهید به متخصص شوید. تصمیم بگیرید که آیا فقط می خواهید طراحی کنید یا جواهرات خود را طراحی کنید.

اگر می خواهید تنها با ابعاد طراحی کنار، بیایید تمرکز خود را بر روی مهارت های تصویرسازی خود، و همچنین آموزش در مد و طراحی طلا، جواهر و زیورآلات  بگذارید.

اگر شما می خواهید طرح های خود را ایجاد کنید، پس باید مهارت، دانش و تخصص در کار با مدال ها، جواهرات و مواد خام مختلف مورد استفاده برای تولید جواهرات و زیورآلات را در یک موسسه شروع کنید.

بسیاری از طراحان طلا،  جواهر و زیورآلات معتقند بعد از اتمام دوره های آموزشی دانشپذیر باید از طریق کارآموزی و آموزش در محل کار، به موفقیت های بیشتر و کسب اعتبار دراین رشته بپردازد.

 

یادگیری اصول اولیه طراحی

طراحان معمولی جواهرات، معمولا فقط با یادگیری نحوه تنظیم، تغییر شکل و تغییر اندازه جواهرات شروع می کنند. از آنجا، شما می توانید عناصر پیچیده تر مانند برش و تنظیم سنگ، قالب سازی، فلزکاری و حکاکی  را یاد بگیرید. هنگامی که شما این مهارت های اساسی را آموخته اید، می توانید بر روی سبک شخصی خود در زمینه های شکل و بافت تمرکز کنید که می توانید برای تسلط بیشتر در آزمایشگاهای مجهز به تمرین هرچه بیشتر بپردازید.

در آزمایشگاه های مجهر موسسات معتبر به شما  آموزش های لازم از صفر تا صد، آشنایی با سنگ شناسی، فروش و ساخت جواهرات به منظور درک بیشتر از روند تولید جواهرات و زیورآلات داده میشود.

همچنین شما نیاز به کسب دانش مد جواهرات و زیورآلات ، مهارت های هنری، طراحی دستی و همچنین تجربه کار با نرم افزار CAD برای طراحی جواهرات و زیورآلات را دارید، تا  بتوانید ایده های طراحی بصری خود را تبدیل به جواهرات و زیورآلات واقعی و حرفه ای نمایید.

 

فرایند خلق کردن را یاد بگیرید

وقتی طراح یک ایده را برای ساخت جواهرات و زیورآلات  ارائه می دهد، قبل از اینکه جواهرات و زیورآلات به مرحله ساخت برسد، چندین مرحله پیش می آید. بسته به طراحی، فاز طراحی معمولا هفت روز طول می کشد و تولید آن حدود دو هفته طول می کشد که در اینجا فرایند نمونه ای از طراحی به محصول نهایی است نامیده میشود.

طراح با طراحی ایده های خود را بر روی کاغذ با مداد آغاز میکند. این امر برای طراحیان حرفه ایی با استفاده از نرم افزار رایانه ای ویژه ای صورت می گیرد که می تواند درک بهتر آنچه  از تمامی قطعات در حالت  3D را  شبیه سازی می کند.

گام بعدی این است که یک طراحی 2D آن را به یک نمونه اولیه 3D تبدیل می کند. این را می توان با روش های مختلف مانند چاپ 3D، نرم افزار CAD، یا قالب های رس و موم که می تواند توسط فلز ذوب شده پر میشود انجام دهند.

هنگامی که نمونه اولیه تولید شد، جواهر ساز می تواند برش، نقاشی، و سنگهای قیمتی یا نیمه قیمتی را بر روی  جواهرات اجرا کند.

 

مدرک معتبر کسب کنید

کافرمایان سازندگان جواهرات و زیورآلات، با کسانی که مدارک معتبر تر و آموزش های رسمی را دیده اند موافق هستند. همچنین، انتخاب این افراد برای کارفرمایان جذاب تر می باشد.زیرا این افراد به آموزش هایی مانند برش و شکل دادن به سنگ های قیمتی و قطعات فلز نیاز ندارند زیرا این دوره های را در مراکز معتبر گذرانده اند. این امر به شما کمک می کند تا در زمینه استخدام رقابت قویتری داشته باشید. شما همچنین می توانید تحصیلات خود را تا لیسانس هنر، لیسانس هنرهای زیبا یا کارشناسی ارشد هنرهای زیبا در طراحی فلزات و جواهرات ادامه دهید.

 

یک جدول زمانی را برنامه ریزی کنید.

هنگامی که شما تصمیم می گیرید یک طراح جواهرات و زیورآلات شوید، می توانید با امضای ایده ها و ساخت ایده های خود، شروع به تمرین کنید. همچنین  اگر شما به دنبال پیدا کردن یک شغل هستید، ممکن است که داشتن چند سال تمرینات به عنوان نمونه کار برای شما بسیار مفید باشد.شما در این زمینه باید یک یا دو سال تجربه ، آموزش و یا حتی کارآموزی برای تبدیل شدن به یک طراح ماهر را در سوابق خود داشته باشید.

در آخر مراقب سلامتی خود باشید. طراحی و ساخت جواهرات می تواند به بدن صدمه وارد کند. شما چندین ساعت به بطور مدام برای شکل دادن به سنگ های قیمتی زمان صرف میکنید و تمرکز خود را بر جزئیات قرار می دهید. بعد از مدتی، بدن شما ممکن است شروع به درد کند، دستانتان ممکن است دچار آسیب شود.

همانطور که شما مشغول به کار هستید، باید هر چند ساعت مدتی را وقت بگذارید تا به اطراف بروید، حرکات کششی انجام دهید و عضلات چشم خود را برای جلوگیری از آسیب، استراحت دهید.همچنین هنگام کار با ابزارهایی که برای برش دادن جواهرات استفاده میشود، همیشه از عینک های محافظ چشم استفاده کنید.

 

 

امین عبداللهی